Jak prać odzież sportową?

Jak prać odzież sportową?

Odzież sportowa to specyficzny rodzaj ubrań, które są wyjątkowo intensywnie eksploatowane i z tego powodu trzeba odpowiednio o nie dbać. Podczas treningów zazwyczaj mocno się pocimy, dlatego ubrania krótko pozostają suche, a tkaniny narażone na wilgoć są doskonałym miejscem do rozwoju bakterii. Z nasze tekstu dowiesz się:

  • Jak prać odzież sportową?
  • Dlaczego musisz czytać metki na ubraniach?
  • Jak prać ubrania sportowe z poliestru?
  • Jak dbać o bawełnianą odzież?

Odzież sportowa męska i damska to głównie ubrania uszyte z materiałów sztucznych, które gwarantują odpowiednie właściwości, tak ważne podczas dużego wysiłku, czyli szybkie odprowadzanie wilgoci i jednoczesne zapewnienie dobrej wentylacji. Ale nie tylko, ponieważ mówiąc ubrania sportowe, często mamy na myśli również wygodne spodnie dresowe lub koszulki, czy bluzy wykonane z miękkiej bawełny. 

Odzież sportowa, w zależności od tego, z jakiego materiału jest wykonana, może wymagać  prania w różnych temperaturach i z pomocą różnych środków. Niezależnie od tego, czy używasz legginsów z poliestru, czy też koszulek sportowych z bawełny, najlepiej uprać ubranie jak najszybciej po skończeniu treningu. Dlaczego? Ubrania po treningu są zazwyczaj mokre, nie zawsze w całości, jednak w miejscach, w których najintensywniej się pocimy na pewno, a zaschnięty pot ograniczy oddychalność materiału oraz może zmienić właściwości ich włókien, czyli sprawić, że te zesztywnieją, a nawet zżółkną. Ubrania sportowe zaleca się wyprać przed pierwszym użyciem, a przed pierwszym praniem konieczne jest dokładne przeczytanie metki wewnątrz ubrania.

Metka to podstawa

Ubranie najlepiej prać zgodnie z zaleceniami producenta, w końcu to on najlepiej wie, jak dbać o odzież, którą wyprodukował tak, aby ta jak najdłużej zachowała swoje właściwości. Producenci odzieży są obowiązani zamieszczać metki informacyjne, na których podany jest skład materiału i zalecane sposoby jego pielęgnacji. Na metce znajdziesz informacje o temperaturze prania odpowiedniej dla danego materiału, rodzaju prania, sposobie suszenia, możliwości prasowania i czyszczenia chemicznego.

Jak dbać o odzież sportową z poliestru?

Ubrania sportowe, z których korzystają zawodowi sportowcy, są wykonane zazwyczaj z poliestru i to poliestru wysokiej jakości, który cechuje się specjalnymi właściwościami, takimi jak:  antybakteryjność, czy odporność na wchłanianie nieładnych zapachów lub termoaktywność. Aby materiał nie stracił swoich właściwości, nie wolno prać go w wysokich temperaturach, dokładna wartość jest podana na metce, ale warto pamiętać, że bezpieczne jest pranie odzieży sportowej w temperaturze 30 stopni. Co do czasu prania, warto dostosować go do stanu zabrudzenia. Ubrania sportowe, takie jak np. koszulka męska które pierzemy po każdym treningu, można wyprać, wybierając program krótki, tutaj wystarczy nawet 15 czy 30 minut, aby odświeżyć odzież. W przypadku dużych zabrudzeń np. z błota, konieczne może być długie pranie.

Odzież sportową najlepiej prać w delikatnych proszkach i płynach do prania lub specjalnie do tego dedykowanych produktach, takich jak np. Bil Sport Active, CORAL Activ Sport lub Perwoll Aktiv & Sport. W niektórych sklepach z odzieżą sportową można kupić również środki czystości przeznaczone do ich prania, czasami nawet w jednorazowych saszetkach.  Zapamiętaj, że w przypadku ubrań sportowych nigdy nie używamy płynów zmiękczających, zawarta w nich lanolina może uszkodzić zaawansowany splot włókien.

Odzież sportową damską i męską pierzemy przełożoną na lewą stronę, w przypadku ubrań, które mają zapięcia na rzepy najlepiej umieścić je w ochronnych woreczkach, które zapobiegają zniszczeniu ubrań w wyniku spotkania z rzepami. Pamiętaj o ustawieniu wirowania na nie więcej niż 800 obrotów na minutę, ponieważ ustawienie wyższych obrotów może spowodować, że odzież ulegnie rozciągnięciu.

Ubrań sportowych nie wolno suszyć w suszarce bębnowej, suszymy je rozwieszone, wcześniej strzepując, dzięki czemu po wyschnięciu ubrania będą bardziej gładkie. To ważne, ponieważ ubrań sportowych nie prasujemy. Materiał w wyniku kontaktu z wysoką temperaturą straci swoje właściwości oddychające oraz termoaktywne, a po to głównie zainwestowaliśmy w specjalną odzież sportową. 

Jak prać ubrania sportowe z bawełny?

Bawełna to naturalny materiał, który dobrze chroni przed zimnem i jest wykorzystywana do produkcji różnego rodzaju odzieży. W naszym sklepie internetowym z ubraniami sportowymi Darcet znajdziesz wygodne spodnie męskie z bawełny lub bawełniane koszulki damskie

Czysta, biała bawełna jest odporna na wysokie temperatury i można ją prać nawet w 90 stopniach. Bawełna kolorowa z kolei nie jest odporna na gotowanie, no, chyba że jest to bawełna o utrwalonych kolorach - tzw. fast boiling colour (informacje o technice produkcji znajdziesz na metce), zatem, aby chronić kolory, trzeba ją  prać z niższej temperaturze do 60 stopni. Z kolei bawełna z domieszką innych materiałów, najczęściej sztucznych powinna być prana w temperaturze nie większej niż 30-40 stopni. Tutaj w razie wątpliwości po prostu spójrzmy na metkę, jakie pranie i w jakiej temperaturze zaleca producent. 

W przypadku prania odzieży sportowej dziecięcej z bawełny, aby uniknąć zafarbowania, segreguj pranie wg kolorów. Przy pierwszym praniu zaleca się pranie ręczne ubrania w misce, aby sprawdzić, czy materiał na pewno się nie odbarwia.

Bawełna ma tendencję do gniecenia się, zatem warto wirować ją na niskich obrotach, lecz nie jest to bardzo konieczne, ponieważ materiał ten jest odporny na wysokie temperatury i można go bez obaw prasować. Ubrania sportowe z bawełny można suszyć w suszarce bębnowej, jednak warto pamiętać, że może to spowodować ich skurczenie lub mechacenie się materiału. Odzież z bawełny najlepiej strzepnąć kilka razy po wyjęciu z pralki i równo powiesić na sznurku.