Jak wybrać plecak szkolny dla dziecka?

Jak wybrać plecak szkolny dla dziecka?

Niestety wakacje powoli zbliżają się ku końcowi, początek roku to moment, w którym większość dzieci będzie potrzebować szkolnej wyprawki, której pierwszym punktem jest oczywiście nowy plecak szkolny. Na co zwrócić uwagę wybierając tornister dla dziecka? Z tego tekstu dowiesz się:

Jakie są rodzaje plecaków szkolnych?

Jakie cechy są najważniejsze przy wyborze plecaka dla dziecka? 

Jakie wytyczne dał GUS w sprawie plecaków szkolnych?

Na rynku znajdziemy duży wybór plecaków dla dzieci, różnią się między sobą budową i konstrukcją, chociaż wszystkie mają podobny fason. Wśród plecaków znajdziemy: 

  • plecaki sportowe, 
  • plecaki ergo, 
  • tornistry  
  • plecako-walizki na kółkach

Wybierając plecak szkolny dla dziecka, warto wziąć pod uwagę wytyczne GUS odnośnie plecaków szkolnych, otóż plecak nie powinien przekraczać 15% wagi dziecka, a w przypadku młodszych dzieci nawet 10%. Przeciętny pierwszoklasista nie powinien zatem dźwigać plecaka, którego waga razem z zawartością przekracza 3 kilogramów. Główny Inspektorat Sanitarny wskazuje, że idealny plecak szkolny poza odpowiednią wagą musi posiadać również usztywniany tył o ergonomicznym kształcie, który dopasowuje się do kształtu pleców i ułatwia noszenie podręczników i przyborów szkolnych.

Jak zatem widzicie, najistotniejszym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, wybierając plecak szkolny, jest jego waga. Biorąc pod uwagę fakt, że podręczniki i przybory szkolne sporo ważą, wybierz plecak jak najlżejszy, jednak przy zachowaniu odpowiedniej jakości. Dzieci często nie traktują plecaków zbyt delikatnie, więc plecak szkolny musi być wytrzymały. 

Wybierając plecak dla dziecka, konieczne jest wzięcie pod uwagę wieku dziecka. Dla małych dzieci, które dopiero rozpoczynaj przygodę ze szkołą, niewskazane jest wybieranie masywnych i ciężkich plecaków. Uczniowie klas 4 i starsi powinni mieć plecaki szkolne ze wzmocnionym tyłem i dnem, ponieważ oni zazwyczaj noszą więcej książek. Z perspektywy dziecka poza funkcjonalnością dużo ważniejszy jest design, nastolatkowie z pewności nie będą chcieli nosić kwadratowego tornistra lub plecako-walizki. 

Kupując plecak, sprawdź u sprzedawcy, jaka jest pojemność plecaka, ważne, aby swobodnie mieścił się w nim rozmiar A4, ponieważ tej wielkości książki ma dużo uczniów. Plecaki o pojemności mniejszej niż 10 litrów, zazwyczaj okazują się za małe.

Na co poza wagą zwrócić uwagę, wybierając plecak dla dziecka?

Usztywniane plecy -odpowiednio wyprofilowany i usztywniony tył jest istotnym elementem plecaka szkolnego, to on odpowiada za równomierne rozłożenie ciężaru na plecach dziecka i pomaga zadbać o jego prawidłową postawę. 

Szelki w plecaku przeznaczonym do transportowania książek i przyborów szkolnych muszą być szerokie, powinny mieć minimum 4 cm szerokości. Powinny być też odpowiednio miękkie, żeby zapobiegać wrzynaniu się w ramiona dziecka. Szelki muszą posiadać również regulację, która pozwoli dopasować plecak idealnie do rozmiarów i kształtów ciała. 

Wytrzymałe, wzmacniane dno jest bardzo istotne, ponieważ to na nim spoczywa w większość ciężar wszystkich książek. Dodatkowo plecak jest na nim stawiany, zatem dno musi być wykonane z wytrzymałego materiału, który nie ulegnie szybko przetarciom i uszkodzeniom. 

Kilka kieszeni pozwali nie tylko zachować porządek i rozdzielić książki np. od stroju na zajęcia WF lub jedzenia w śniadaniówce, ale dzięki nim również ciężar wszystkich rzeczy w plecaku rozłoży się w kontrolowany sposób. 

Wskazane dodatkowe szelki na wysokości bioder i klatki piersiowej, które są montowane w wielu plecakach, zapinając je, poprawiamy przyleganie plecaka do pleców. Dodatkowe zapięcia na klatce piersiowej i na wysokości bioder również pomagają odpowiednio rozłożyć ciężar i nosić plecak w określonej pozycji i wysokości. 

Elementy odblaskowe- najlepiej by było ich kilka z różnych stron plecaka, dzięki nim widoczność dziecka się zwiększy, a tym samym również jego bezpieczeństwo. Jest to szczególnie ważne w sezonie jesienno-zimowym, kiedy słońce zachodzi wcześniej i dzieci często wracają do domu już, kiedy zaczyna się ściemniać. Jeżeli plecak nie ma wszytych elementów odblaskowych, możesz takie dokupić i przeczepić do plecaka z tyłu oraz na szalkach z przodu. 

Jakie rodzaje plecaków szkolnych znajdziemy na rynku?

W sklepach stacjonarnych i w internetowych sklepach z odzieżą sportową, jakich jak Darcet znajdziecie duży wybór plecaków dla dzieci. Wśród nich jest plecak sportowy, który ma plecy usztywniane cienką pianką lub gąbką. Plecaki sportowe zazwyczaj mają wygląd unisex, dzięki czemu można je nosić niezależnie, od płci, mają neutralne kolory i mniejsze lub większe zdobienia. Plecak sportowy ma jedną lub dwie przegrody i często dodatkowe, mniejsze kieszenie, dzięki którym możemy porozkładać wszystkie przybory szkolne w porządku.

Plecak ergo- to plecak szkolny ze specjalnie wzmocnioną na plecach konstrukcją, która pozwala dostosować się mu do kształtu ciała i jednocześnie zapobiega odkształcaniu się plecaka. Plecki ergo posiadają kilka możliwości regulacji szelek i zapięć oraz mają zazwyczaj kilka rodzajów różnej wielkości dodatkowych kieszonek. 

Tornister szkolny-  jest to rodzaj plecaka o charakterystycznym kształcie przypominającym pudełko, ma wzmocniony tył, czasami nie tylko pianką, ale również lekkim stelażem. Tornistry posiadają zazwyczaj jedną dużą komorę z przegrodą i jedną, dwie lub trzy mniejsze kieszonki, jest zapinany na zatrzaski, rzepy lub zamek. Ze względu na specjalny wyprofilowany kształt i sporą pojemność jest często wybieranym plecakiem szkolnym dla dzięki w klasach 1-3. 

Plecako-walizka na kółkach- jest to stosunkowo nowy pomysł, plecak z wysuwaną rączką i zamontowanymi na spodzie kółkami został stworzony po to, aby przy dużym ciężarze uczeń może go za sobą ciągnąć,  a nie musi dźwigać na plecach. Pomysł może i dobry, jednak plecaka nie można ciągnąć na kółkach, kiedy teren jest krzywy lub na schodach i wtedy dziecko i tak musi go przenieść. Ponadto długotrwałe ciągnięcie  plecako-walizki powoduje obciążenie tylko jednej strony i może w efekcie prowadzić do powstawania wad postawy. 

W naszej ofercie z pewnością znajdziecie plecaki, które zwrócą uwagę waszych dzieci. My dziewczynką polecamy sportowy plecak Nike Elemental w kolorze fuksji. Plecak ma usztywniane plecy, szerokie szelki i zwraca uwagę pięknym, żywym kolorem. Chłopcom z kolei proponujemy dwukomorowy Plecak Nike Air, który posiada dodatkowo piórnik. Plecak ma główną komorę zapinaną na dwubiegunowy zamek i mniejszą kieszeń z przodu, oraz siatkową kieszonkę na bidon.