Jak dodać sobie energii na wiosnę?

Jak dodać sobie energii na wiosnę?

Zaraz za pierwszymi dniami wiosny przychodzi wiosenne przesilenie, które sprawia, że czujemy się ospali i pozbawieni energii. Jednak jest kilka sposobów na to, aby walczyć z takim stanem i dodać sobie odrobinę energii, przeczytasz o nim w naszym artykule.

Szybkie tempo życia, mało snu, nieprawidłowa dieta, to trzy pierwsze stopnie, od których zaczyna się burzyć równowaga naszego organizmu, a razem z tym przychodzi zmęczenie. Kiedy jesteś bardzo często zmęczony, warto zrobić badania, czy na pewno nie jest to objawem choroby. Często jednak za brak energii odpowiadają nasze złe nawyki, co powinieneś zmienić, żeby czuć się lepiej? O tym przeczytasz w naszym artykule.

1. Dotleń się

Tlen jest nam niezbędny do życia, już nawet kilkunastosekundowe niedotlenienie może być niebezpieczne dla mózgu, a pozbawienie organizmu tlenu na 4 minuty powoduje zazwyczaj śmierć. Jak zatem nietrudno wywnioskować tlen jest konieczny do sprawnego funkcjonowania przede wszystkim mózgu i całego organizmu. Niedotlenienie może objawiać się zawrotami lub bólem głowy oraz właśnie sennością i brakiem energii. Najłatwiejszym sposobem na dotlenienie się, jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu, najlepiej w otoczeniu zieleni, z dala od smogu i spalin. Najwięcej tlenu zapewnimy sobie, uprawiając sport na świeżym powietrzu. Podczas wysiłku zwiększa się przepływ krwi, zatem tlen jest sprawniej transportowany, z kolei rozszerzone oskrzeliki płucne absorbują go więcej. Nawet słownik języka polskiego definiuje dotlenianie się, jako dostarczanie sobie większej ilości tlenu poprzez ruch na świeżym powietrzu, a słownik się mylić przecież nie może:)

W transporcie tlenu w organizmie bardzo ważną rolę pełni żelazo, dlatego Twoja dieta powinna zawierać produkty bogate w ten mikroelement. Są to rośliny strączkowe, mięso i ryby oraz zielone warzywa liściaste.  Poza żelazem zadbaj o dietę bogata w składniki zawierające kwasy z grupa Omega-3 i Omega-6, które zwiększają przepuszczalność błon komórkowych, dzięki którym komórki nerwowe mogą przyjąć więcej tlenu.

Istotne jest regularne wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy. Wystarczy szeroko otworzyć okno na 5-10 minut, aby wpuścić do domu lub biura więcej świeżego powietrza. Wskazane jest wywietrzenie sypialni przed snem, nawet jeżeli jest to tylko możliwe spanie przy otwartym oknie. 

2. Zamiast kawy – sok pomarańczowy

Kawa, to pierwsze co przychodzi na myśl bardzo wielu osobom, kiedy tylko dopada ich senność lub znużenie. Nic dziwnego, przeprowadzono badania wg, których u kawoszy samo pomyślenie o kawie powoduje pobudzenie i podniesienie się ciśnienia krwi. Kofeina faktycznie pobudza, jednak jest to jednak pobudzenie intensywne i krótkotrwałe, kiedy tylko mija, poziom cukru obniża się i znów czujemy się wyczerpani i senni, nawet bardziej niż przed wypiciem kawy. Niestety picie kawy działa moczopędnie, przez co szybko tracimy również minerały, które trzeba uzupełniać. 

Alternatywą dla porannej kawy może być szklanka soku pomarańczowego, oczywiście wyciskanego z owoców. Soki pomarańczowe dostępne w sklepach składają się głównie z cukru i konserwantów. Naturalny sok pomarańczowy zawiera cukier oraz sporo witaminy C, co doskonale pobudza organizm z samego rana. 

3. Dieta

Jesteśmy tym, co jemy, jeżeli dobrze się odżywiamy nasz organizm działa lepiej, jeżeli jemy śmieciowe jedzenie, prędzej czy później odbija się to na kondycji naszego organizmu. Dlatego koniecznie przyjrzyj się temu, co jesz i zastanów się, czy Twoja dieta jest zbilansowana? Zbilansowana, czyli jaka? Zbilansowana dieta, to taka, która zawiera wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, czyli:

  •  białko,
  •  tłuszcze,
  •  węglowodany,
  •  witaminy,
  •  składniki mineralne,
  •  błonnik.

Zaopatruj się w żywność w sprawdzonych sklepach, jedz jak najmniej przetworzone żywności, czyli głównie gotowych dań, które można szybko przyrządzić w mikrofalówce lub piekarniku. Poza jakościom posiłków bardzo ważna jest też ich regularność. Powinniśmy jeść przynajmniej 3 posiłki dziennie, a najlepiej 4 lub 5. Zawsze jedz śniadanie, to najważniejszy posiłek dnia, przygotuj na nie coś, co stopniowo uwalnia energię, jak np. owsianka , czy kasza jaglana. Staraj się nie jeść po 18-19, jeżeli prowadzisz zwykły tryb życia, wstajesz rano i śpisz w nocy, Twój organizm wieczorem zaczyna zwalniać, metabolizm trochę hamuje, obniża się temperatura ciała, Twoje ciało szykuje się do snu, nie warto więc zmuszać go do wysiłku, jakim jest trawienie, co może utrudnić zasypianie.

No i na koniec najważniejsze, czyli woda, z której w większości się składamy. Zapotrzebowanie na wodę wiąże się z płcią, wiekiem oraz budową i masą naszego ciała.  Dorosła osoba powinna dziennie wypić minimum 2 litry wody, mężczyznom jest wskazane wypicie dziennie 3-ech litrów płynów.

4. Rusz się

Ruch jest koniecznym elementem do tego, abyśmy byli zdrowi, a nasz organizm sprawnie funkcjonował. Wzmożony wysiłek pozwala nam nie tylko dotlenić się, ale też pobudza krążenie, zwiększa metabolizm, wzmacnia organizm. Wielu ludziom uprawianie sportu ​mimowolnie kojarzy się ze zmęczeniem, jednak ci, którzy ćwiczą, wiedzą, że o ile sam trening jest męczący, to powoduje zwiększenie się produkcji serotoniny oraz endorfin, które poprawiają nasze samopoczucie. Dotleniony mózg pracuje sprawniej, a Ty jesteś bardziej energiczny.

Resztę korzyści wynikających z aktywności fizycznej każdy z nas zna. Sport pozwala zachować w dobrej kondycji stawy i mięśnie, pozwala zapobiegać chorobą układu krążenia, obniża poziom cholesterolu we krwi i tak dalej i tak dalej. 

5. Suplementy

Czasem zdarza się, że mimo odpowiedniej diety, poziom wszystkich składników odżywczych nie jest odpowiedni. W takiej sytuacji sięgnij po suplementy. Obecnie na rynku dostępne jest bardzo dużo produktów tego typu, niestety nie wszystkie są tej samej jakości. Zanim zdecydujesz się na jakikolwiek zakup, sprawdź opinię innych użytkowników. Sprawdź skład, w miarę możliwości zasięgnij rady kogoś, kto lepiej się na tym zna.