Jak poprawnie wyprać i wysuszyć swoją kurtkę puchową?

Jak poprawnie wyprać i wysuszyć swoją kurtkę puchową?

Czy wiesz jak poprawnie wyprać i wysuszyć swoją kurtkę puchową?

Nie? W takim razie spieszymy z pomocą. 

Poniższe informacje dotyczą prania i suszenia kurtek z wypełnieniem syntetycznym, które cieszy się ogromną popularnością wśród producentów. Przykładem mogą być ocieplane kurtki firmy 4F, Adidas, które znajdziesz tutaj. 

Kurtki z wypełnieniem syntetycznym, są wygodne, lekkie, z reguły tańsze od tych z wypełnieniem naturalnym ale przede wszystkim dobrze spełniają swoją rolę, zapewniając optymalne ciepło i komfort użytkownika.

Aby Twoja kurtka po praniu i suszeniu “nie zbiła się” zastosuj proszę kilka poniższych zasad. Dodam, że opisana instrukcja została przez nas przetestowana, a cały proces wyprania kurtki zakończył się sukcesem i zadowoleniem właściciela kurtki :) 

PRANIE

1. Po pierwsze i najważniejsze, uważnie przeczytaj metkę wewnętrzną. Znajdziesz tam istotne informacje dotyczące sposobu oraz temperatury prania, suszenia, prasowania, składu materiału itp. Pamiętaj, że producent wie najlepiej jak prać wyprodukowaną przez niego odzież. Jeśli Twoja kurtka nie posiada takiej metki, koniecznie przeczytaj dalej.

2. Przed praniem opróżnij kieszenie kurtki, zapnij wszystkie guziki, zamki, rzepy aby nie uszkodzić materiału. Wywiń na lewą stronę.

3. Zastosuj płyn przeznaczony do prania odzieży puchowej. Odmierz zalecaną ilość detergentu. Do prania kurtki puchowej nie używaj silnych środków stosowanych do codziennego prania, jak również płynów zmiękczających.

4. Pamiętaj, aby nie prać kurtki z inną odzieżą lecz samą lub ewentualnie w towarzystwie innej kurtki. Zaleca się jednak, aby taką odzież prać osobno.

5. Do bębna wrzuć specjalne kulki lub 3-4 czyste piłeczki tenisowe. Pomogą w rozbiciu wypełnienia podczas prania.

6. Pralkę nastaw na niską temperaturę 30°C, maksymalnie 40°C.  Zwróć też uwagę na to, aby obroty były jak najniższe ok. 400-600  Najlepiej ustaw delikatny program prania z dodatkowym płukaniem i lekkim wirowaniem. 

SUSZENIE

Aby kurtka odzyskała swoją objętość i sprężystość bardzo ważny jest proces suszenia. Możesz to zrobić na dwa sposoby.

1. W suszarce bębnowej.

Wówczas ustaw specjalny tryb suszenia odzieży wierzchniej. Do tego użyj również piłeczek tenisowych. Po wyjęciu kurtkę rozłóż na płasko w przewiewnym miejscu. Koniecznie co jakiś czas rozbijaj palcami puch, aby ocieplina mogła równomiernie się rozłożyć, a kurtka nabrała sprężystości i objętości. Cały proces suszenia może potrwać kilka godzin.

2.  Suszenie naturalne.

Po wyjęciu z pralki kurtkę połóż na płasko w przewiewnym miejscu

Konieczne będzie wielokrotne rozbijanie puchu palcami. Przewracanie i oklepywanie kurtki. Proces ten należy powtarzać wielokrotnie do momentu, aż kurtka będzie sucha a wypełnienie równomiernie rozmieszczone na całej powierzchni . W tym przypadku suszenie może potrwać nawet kilka dni.

Pamiętaj, aby nie przyspieszać suszenia i nie kłaść kurtki na rozgrzanym grzejniku lub też nie wieszać w pozycji pionowej. W ten sposób puch bezpowrotnie straci swoją objętość, a dodatkowo zbity nie wypełni odpowiednio kurtki, przez co nie będzie ona spełniać swej dotychczasowej funkcji.

Pranie i suszenie kurtki puchowej nie jest trudne. Ważne jest jednak, aby zastosować się do wskazanych porad i dokładnie zapoznać się z metką, którą znajdziesz wewnątrz kurtki. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie możesz zrobić tego samodzielnie w domu, wówczas skorzystaj z usług profesjonalnej pralni.