Ruch to zdrowie

Ruch to zdrowie

Mens sana in corpore sano - łacińska sentencja, którą zna niemal każdy z nas, brzmi: W zdrowym ciele zdrowy duch. O dobrodziejstwach jakie płyną z aktywności fizycznej mówił już w czasach starożytnych Hipokrates, zwany też ojcem medycyny. Jego słynne już słowa "Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu” są wciąż aktualne i tego się trzymamy :)

W dzisiejszym “siedzącym świecie”, w którym technologia uczyniła nasze życie wygodniejszym, sprawiła, że jesteśmy również bardziej unieruchomieni. Co w rezultacie prowadzi do braku aktywnosci fizycznej, a z tym jak wiemy wiąże się wiele problemów ze zdrowiem zarówno fizycznym jak również psychicznym. Dlatego korzystajmy z każdej nadarzającej się okazji i ruszajmy się. Zamiast windy wybierzmy schody, zamiast auta rower lub spacer.  A dla bardziej odważnych siłownia, fitness albo bieganie ;) 

Niezależnie od tego, czy ćwiczysz jogę, podnosisz ciężary, biegasz czy jeździsz na rowerze odpowiednia garderoba pomoże Ci w pełni wykorzystać trening. Sportowa koszulka i sportowe spodenki powinny być dobrze dopasowane, wygodne, elastyczne i oddychające. 

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze odzieży do ćwiczeń, jest materiał.

Ponieważ ćwiczenia wiążą się z potliwością, potrzebujesz ubrań, które odprowadzają wilgoć ze skóry, zapewniając komfort i wygodę. Naturalne włókna, takie jak bawełna, mogą wydawać się dobrym wyborem, ale pochłaniają pot, obciążają i przylegają do ciała, przez co są niewygodne w noszeniu. Materiały syntetyczne, takie jak poliester, nylon i spandeks są bardziej popularne ze względu na ich zdolność odprowadzania wilgoci, oddychalność i rozciągliwość. 4F, Adidas, Puma czy Nike, to marki, które posiadają w swej ofercie produkty spełniające te cechy. Poniżej znajdziecie propozycje strojów sportowych, które możecie nabyć w naszym sklepie:

    

koszulki męskiespodenki meskiespodnie meskiekoszulki damskie

 

Odzież do ćwiczeń powinna być dopasowana, ale nie za ciasna, tak aby pozwala nam na swobodny ruch i elastyczność.

Zbyt luźne ubrania mogą utrudniać ruchy podczas ćwiczeń, a ubrania zbyt ciasne mogą ograniczać zakres ruchu, co skutkuje słabą formą i możliwymi kontuzjami. Producenci oferują nam również produkty zaprojektowane do wspierania określonego typu aktywności. Np. spodenki kompresyjne do biegania i jazdy na rowerze lub legginsy do jogi i pilatesu. Doskonałym przykładem jest tutaj odzież termiczna firmy Brubeck . Ubrania te wykonane są  z materiałów, które zapewniają ukierunkowane wsparcie, zwiększają przepływ krwi i zmniejszają zmęczenie mięśni.

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest wygoda.

Twój strój ćwiczeń powinien dobrze układać się na skórze, tak aby nie powodował otarć lub podrażnień. Zakładaj więc legginsy, koszulki sportowe, które nie mają szwów lub mają płaskie szwy, dzieki czemu unikniesz ocierania się o skórę. Pas spodni powinien być wygodny i nie wbijać się w skórę podczas siedzenia lub pochylania się. Ubranie powinno być również łatwe do zakładania i zdejmowania, zwłaszcza jeśli musisz przebrać się na siłowni lub podczas zajęć na świeżym powietrzu.

Wreszcie, styl i wygląd odzieży treningowej może również wpływać na Twoje wyniki.

Jasne kolory, wzory i nadruki mogą pomóc Ci się wyróżnić i zwiększyć pewność siebie. Materiały odblaskowe są ważne, jeśli ćwiczysz na świeżym powietrzu w nocy, poprawiają Twoją widoczność i bezpieczeństwo. Dodatkowo zapinane kieszenie w spodniach dresowych lub sportowych spodenkach mogą przydać się do przenoszenia drobnych przedmiotów, takich jak telefon czy klucze, eliminując potrzebę posiadania dodatkowego plecaka lub torebki. Dobrym pomysłem będą tu również wszelkiego rodzaju pasy sportowe lub nerki.

Podsumowując. Wybierając ubrania do ćwiczeń, należy wziąć pod uwagę materiał, dopasowanie, wygodę i styl. Niezależnie od tego, czy wolisz intensywne treningi czy uspokajające sesje jogi, posiadanie odpowiedniej koszulki i spodenek lub legginsów może mieć duży wpływ na wydajność, wygodę i ogólne wrażenia. Zainwestuj więc w dobrej jakości odzież do ćwiczeń, która pomoże Ci poczuć się pewnie, komfortowo i zmotywować do ruchu.

Aktywność fizyczna ma wiele zalet zdrowotnych, niezależnie od tego, czy chodzi o trening o umiarkowanej czy o dużej intensywności. Regularne ćwiczenia mogą poprawić  układ krążenia, obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, otyłość i niektóre nowotwory, a także poprawić zdrowie psychiczne i samopoczucie. Promuje również lepszą jakość snu, zmniejsza stres i niepokój oraz poprawia funkcje poznawcze. Jest zatem jasne, że ćwiczenia są niezbędnym elementem zdrowego stylu życia. I pamiętajmy „W zdrowym ciele, zdrowy duch” :)