Jak dobrać odpowiedni rozmiar podczas zakupów online?

Jak dobrać odpowiedni rozmiar podczas zakupów online?

Kupujesz ubrania online? 

Dowiedz się jak dobrać odpowiedni rozmiar.

Niezależnie od tego jaki rodzaj ubrania planujesz kupić przez internet, to chcesz trafić z rozmiarem koniec kropka :) I nieważne czy będą to dresowe spodnie, bluza czy sportowa koszulka. Najważniejsze, aby ubranie było odpowiednio dopasowane. Podpowiemy Ci co zrobić aby kupowanie ubrań przez internet stało się przyjemnością, a wybór rozmiaru był satysfakcjonujący.

Rzeczywistość wygląda tak, że rozmiary ubrań poszczególnych marek mogą w znacznym stopniu różnić się od siebie. Np. wymiary ubrań w rozmiarze S firmy 4F nie zawsze odpowiadają wymiarom tego samego rozmiaru firmy Adidas itp. Dlatego nie sugerujmy się tylko oznaczeniem na metkach. Ponieważ nie mamy możliwości przymierzenia takiej rzeczy przed zakupem, zmierzmy swoje ubrania na płasko i porównajmy z wymiarami podanymi na stronie sklepu. 

 

Jak zatem mierzyć spodnie, bluzę, jak mierzyć koszulkę, sukienkę etc.? 

Nic prostszego :) 

Potrzebujesz jedynie centymetr krawiecki, swoje ubranie i odrobinę chęci.

 

Co to w ogóle znaczy mierzyć ubrania na płasko? 

Otóż odzież powinna zostać rozłożona na twardej, płaskiej powierzchni np. na podłodze lub na stole. Należy ją wygładzić, nie może być zwinięta czy pofałdowana. Najważniejsze aby mierzyć ubranie jak najbardziej zbliżone krojem do ubrania, które chcemy zakupić.

Jeśli chcesz kupić np. bluzę dresową, to zmierz swoją bluzę, która jest dla Ciebie odpowiednia. Jeśli zakup ma dotyczyć koszuli, dresowych spodni, sukienki czy kurtki, to do pomiarów wybierajmy również rzeczy, w których jest nam wygodnie, a krój i model zbliżony do tego, który chcemy zakupić. 

Teraz możemy przystąpić do pomiarów. W zależności od rodzaju ubrania, które chcemy zakupić będą to różne punkty pomiarowe.

 

Bluza, Koszulka, Sweter

Kupując górną część garderoby – należy dokonać kilku pomiarów. Są to: 

1. Obwód klatki piersiowej

Należy zmierzyć szerokość pomiędzy pachami - od szwu do szwu- wynik pomnożyć razy 2. Otrzymujemy obwód klatki piersiowej, który jest dla nas odpowiedni.

2. Obwód w talii

Mierzymy koszulkę na wysokości pasa w miejscu widocznego zwężenia. Postępujemy podobnie jak wyżej. Przykładamy centymetr w poziomie – wynik mnożymy  razy 2. Otrzymujemy obwód  w talii. 

3.  Obwód bioder

Standardowe długości koszulek czy bluz zwykle sięgają bioder dlatego wartość ta może być dla nas istotna. Wówczas zmierzmy szerokość na dole danej rzeczy . Wynik pomnóżmy razy 2

4. Długość rękawa

W przypadku bluzy czy swetra istotna jest również długość rękawów. Najlepiej zmierzyć dwie wartości. 

a) Długość rękawa od pachy.

Przyłóż centymetr od pachy do końca rękawa. 

b) Długość rękawa od dekoltu.

Przyłóż centymetr od dekoltu do końca rękawa.  

Dlaczego od dekoltu? – ponieważ niektóre modele bluz mogą mieć tzw. rękawy raglanowe. To popularny typ rękawa , który jest wszywany do odzieży z przedłużeniem sięgającym aż do linii dekoltu. W tej sytuacji nie ma wyraźnego szwu na ramieniu oznaczającego początek rękawa. Mierząc od dekoltu unikniemy ewentualnych nieścisłości :)

5. Długość całkowita

Aby zmierzyć długość całkowitą należy przyłożyć centymetr w pionie zaczynając od ramion aż po sam dół. Pamiętajmy o tym, by miarka była ułożona prosto – nie po skosie.

6. Szerokość w ramionach

Miarkę przykładamy w poziomie na wysokości ramion i mierzymy odcinek pomiędzy dwoma ramionami.

Poniżej grafika, która wizualizuje powyższą treść :)

 

Spodnie

Jeśli zamierzamy kupić spodnie, to do pomiarów wybierzmy model i krój zbliżony, do tych które chcemy zakupić. I tak wymiary spodni dresowych porównujemy z wymiarami spodni dresowych przedstawionymi w sklepie online, spodnie w kant ze spodniami w kant, etc.

W przypadku spodni dresowych należy wziąć pod uwagę również elastyczność materiałów oraz ściągaczy.

1. Obwód w pasie

Przed rozpoczęciem mierzenia zadbaj o to by spodnie miały zapięte guziki oraz zamki.

Przyłóż centymetr w pasie zmierz szerokość, pomnóż razy 2. Otrzymany wynik będzie stanowił obwód w pasie.

Jeśli mierzymy spodnie dresowe, które w pasie mają ściągacz, zmierzyć należy szerokość bez rozciągania oraz po rozciągnięciu pasa. W ten sposób określisz zakres odpowiedni dla siebie.

2. Wysokość stanu

Przyłóż centymetr przy szwie w kroku i zmierz w górę do pasa. Weź pod uwagę, że tutaj również mogą pojawić się dwie wartości. Ponieważ wysokość stanu z przodu spodni jest niższa niż z tyłu.

3. Długość nogawki od kroku

Tutaj również przykładamy centymetr w szwie w kroku, ale tym razem mierzymy w dół do końca długości nogawki.

4. Długość całkowita spodni

Mierzymy całkowitą długość spodni począwszy od pasa w dół do końca nogawki. Pamiętajmy aby centymetr ułożyć prosto, nie po skosie.

5. Obwód nogawki w udzie

Miarkę przykładamy kilka centymetrów poniżej kroku i mierzymy w poziomie do końca krawędzi nogawki, wynik mnożymy razy 2. 

6. Obwód nogawki na wysokości kostki

Centymetr przykładamy na końcu nogawki. Mierzymy w poziomie od krawędzi do krawędzi. Wynik mnożymy razy 2

 

Sukienka

1. Szerokość w ramionach

Miarkę przykładamy w poziomie na wysokości ramion i mierzymy odcinek pomiędzy dwoma ramionami.

2. Obwód klatki piersiowej

Należy zmierzyć szerokość pomiędzy pachami - od szwu do szwu- wynik pomnożyć razy 2. Otrzymujemy obwód klatki piersiowej.

3. Obwód w talii

Mierzymy sukienkę na wysokości pasa w miejscu widocznego

zwężenia. Postępujemy podobnie jak wyżej. Przykładamy centymetr – wynik mnożymy razy 2.  Otrzymujemy obwód w talii. 

4. Obwód bioder

Miarkę kładziemy w poziomie na wysokości bioder i mierzymy dany odcinek, a wynik mnożymy razy 2.

5. Szerokość na dole

Tutaj mierzymy w poziomie szerokość sukienki, tuż przy dolnej krawędzi.

6. Długość całkowita sukienki

Aby zmierzyć długość całkowitą należy przyłożyć centymetr w pionie zaczynając od ramion aż po sam dół. Pamiętajmy o tym, by miarka była ułożona prosto – nie po skosie.

7. Długość rękawa od dekoltu

Przyłóż centymetr od dekoltu do końca rękawa.  

Mierzymy rękawa od dekoltu ponieważ, jak to już omawialiśmy w przypadku bluz, również w sukienkach mogą występować tzw. rękawy raglanowe. To rękaw, który wszywany jest do odzieży z przedłużeniem sięgającym aż do linii dekoltu. W tej sytuacji nie ma wyraźnego szwu na ramieniu oznaczającego początek rękawa. Mierząc od dekoltu unikniemy ewentualnych nieścisłości :)

8. Długość rękawa od pachy

Przyłóż centymetr od pachy do końca rękawa. 

 

Kurtka, płaszcz

W przypadku kurtek i płaszczy wykorzystajmy dane pomiarowe dotyczące bluz i koszulek. Ale dodatkowo zmierzmy jeszcze szerokość w ramionach, aby mieć pewność, że okrycie wierzchnie nie będzie krępować nam ruchów. ( Jak mierzyć szerokość w ramionach, przedstawiliśmy powyżej, przy okazji sukienki)

Mam nadzieję, że powyższy opis oraz grafika przybliżyły Wam nieco tajniki mierzenia odzieży na płasko. Pamiętajcie, im więcej punktów pomiarowych wykonacie, tym większa szansa, że kupicie odpowiedni dla siebie rozmiar ubrania. Mierzcie i porównujcie wyniki z danymi pomiarowymi na sklepie internetowym. 

W sklepie Darcet ubrania mierzymy sami i takie podajemy na stronie produktów, które sprzedajemy.  

 

Życzę powodzenia i zakupu zawsze odpowiednich rozmiarów :)