Aktywność fizyczna zimą – jaką wybrać i jak się ubrać

Aktywność fizyczna zimą – jaką wybrać i jak się ubrać

Zima to czas, kiedy wiele osób rezygnuje z aktywności fizycznej ze względu na niskie temperatury i trudne warunki atmosferyczne. Jednak uprawianie sportów zimowych może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia. W tym wpisie przedstawię Wam kilka wskazówek dotyczących tego jakie sporty warto uprawiać zimą i jak się do nich przygotować.

Najważniejsze, to wiedzieć jak się ubrać aby aktywność fizyczna zimą była dla nas przyjemnością. Najlepiej jest założyć trzy warstwy ubrania, aby móc dostosować swoją temperaturę ciała do zmieniających się warunków atmosferycznych.

Pierwsza warstwa ta blisko ciała, powinna być wykonana z materiału, który odprowadza wilgoć ze skóry, a jednocześnie trzyma ciepło zapewniając przy tym odpowiednią cyrkulację powietrza. Najlepszym wyborem będzie bielizna termoaktywna.

Drugą warstwę zakładamy aby zapewnić sobie izolację termiczną. Odpowiednim wyborem będzie polar lub sweter, które skutecznie nas docieplą.

Trzecia warstwa odpowiada za ochronę przed wiatrem i deszczem. Tutaj doskonale sprawdzi się kurtka z membraną, mogą to być np. kurtki narciarskie, które zabezpieczą nas przed wiatrem, wilgocią zapewnią także odpowiedni komfort cieplny. A do tego są praktyczne, ponieważ mają zwykle sporo zapinanych kieszeni, wysoki kołnierz czy odpinany kaptur itp.

Kolejna ważna sprawa, to buty, które powinny być ciepłe i wygodne. Jednocześnie zapewniać dobrą przyczepność na śniegu i lodzie oraz zabezpieczać przed wilgocią. Tutaj również dobrym pomysłem będzie zakup butów z membraną.

Ciepłe, wygodne i najlepiej wodoodporne Rękawice, to kolejny istotny element naszej garderoby. Najlepiej jeszcze gdyby były wyposażone w system Touch Screen, dzięki któremu będziesz mógł swobodnie obsługiwać smartfon bez konieczności ich zdejmowania. Mogą to być np. rękawice polarowe albo rękawice narciarskie, które dodatkowo zabezpieczą nasze ręce przed wilgocią.

Czapka dla ochrony uszu i czoła przed zimnem i wiatrem. Wybierz czapkę dwuwarstwową lub z ociepleniem polarowym. Najlepsze modele znajdziesz tutaj.

Okulary przeciwsłoneczne lub gogle chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, a także przed wiatrem i śniegiem. Gdy chcesz szusować na stokach narciarskich to jeden z niezbędnych elementów poza oczywiście kaskiem, zabezpieczającym głowę podczas ewentualnych upadków.

A teraz kilka podpowiedzi, jakie sporty możesz uprawiać zimą.

1. Nordic Walking, to aktywność, którą można uprawiać przez cały rok bez względu na wiek czy kondycję. Zarówno nad morzem, w lesie, parku oraz w górach. Dobrze jest rozpocząć swoją przygodę z tą dyscypliną pod okiem instruktora, który nauczy prawidłowej techniki marszu i pomoże dobrać odpowiednie kije. Nordic Walking nie obciąża stawów i pozytywnie wpływa na kręgosłup. Podczas marszu z zachowaniem odpowiedniej techniki pracuje około 90% mięśni naszego ciała.

2. Łyżwiarstwo to świetna zabawa dla całej rodziny, duża dawka ruchu, pozytywnych emocji i spalonych kalorii. To doskonały sposób, aby zadbać o swoją formę zimą, ponieważ sport ten angażuje wiele partii naszego ciała do pracy. Należy zadbać o odpowiednie ubranie, łyżwy i już.

3. Narciarstwo jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych uprawianych zimą. Można je uprawiać zarówno na stokach narciarskich, jak i w terenie. Jazda na nartach, to świetny sposób na poprawę kondycji, koordynacji ruchowej i równowagi.

4. Snowboard. Sport, który zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników sportów zimowych. Wymaga dobrej kondycji fizycznej oraz umiejętności. Podobnie jak w przypadku narciarstwa, przed wyjściem na stok należy zaopatrzyć się w odpowiednie ubranie i sprzęt .

5. Zjeżdżanie na sankach, chciałoby się powiedzieć, to co dzieci lubią najbardziej. Nic bardziej mylnego, bo przecież dorośli też mogą zjeżdżać na sankach. Należy zaopatrzyć się jedynie w sanki czy też ślizgacz, znaleźć ośnieżony pagórek i zjeżdżać. To świetna forma rozrywki i aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

 

Pamiętaj aby przed wyjściem na zewnątrz zadbać o odpowiednie ubranie oraz sprzęt dedykowany konkretnej aktywności fizycznej. Przed treningiem dobrze jest zrobić rozgrzewkę, a w trakcie treningu regularnie się nawadniać i pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Każda aktywność fizyczna szczególnie ta na zewnątrz sprawia, że nasz organizm jest lepiej dotleniony, poprawia się krążenie krwi. Nasza kondycja fizyczna ulega poprawie podobnie jak nasze samopoczucie. Mamy w sobie więcej pozytywnej energii i chęci do działania. Dlatego warto uprawiać sport nawet ten w najprostszej formie np. długie spacery.

Do czego serdecznie Was namawiam.